Co to jest domena i jej nazwa?

domena internetowa

Co to jest domena internetowa?

Nazwa domeny to po prostu adres strony, którą chcesz, aby ludzie wpisywali do paska adresu przeglądarki, aby dotrzeć do Twojej strony. Krótko mówiąc, nazwa domeny byłaby po prostu adres internetowy Twojej strony internetowej. Jednak zakup nazwy domeny może być kosztowne i czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie wiesz wiele o Internecie i nazw domen. Aby zaoszczędzić pieniądze, najlepiej byłoby kupić nazwy domen w przyrostach i używać ich w kolejnych stronach internetowych.

Domeny są niczym więcej jak kombinacją słów lub ciągów liczb. Słowa lub ciągi liczb są mieszane w pewien sposób, tak że gdy przeglądarka próbuje je znaleźć, może powiedzieć, które są właściwe słowa i które z nich należy odrzucić. Dlatego kody krajów nie są ważne, gdy ktoś wymienia nazwę domeny; sama nazwa domeny może powiedzieć przeglądarce, gdzie szukać pożądanych informacji. Dlatego też właściciele firm będą kupować to, co potocznie nazywane jest “TLD” lub “nazwy domen najwyższego poziomu” zamiast poszczególnych kodów krajów. Co to jest nazwa domeny najwyższego poziomu?

Nazwa domeny najwyższego poziomu, lub TLD, jest nazwą, która jest zarezerwowana dla firmy lub organizacji. W przeszłości firmy, które posiadały tego typu nazwy, musiały kupować je od rejestratora domen, z którym współpracowały, za bardzo wysoką cenę. Jednak wraz ze wzrostem liczby tańszych i dostępnych firm hostingowych, przedsiębiorstwa są w stanie kupić te TLD po znacznie niższej cenie.

Gdzie i jak można kupić domenę internetową?

Jednym ze sposobów, aby uzyskać nazwę domeny i gospodarza swojej stronie internetowej jest za pośrednictwem firmy hostingowej. Istnieje wiele internetowych firm hostingowych dostępnych online. Oferują one przystępne plany zarówno dla osobistych i biznesowych stron internetowych. Jeśli zdecydujesz się kupić nazwę domeny od firmy hostingowej, zazwyczaj płacisz jednorazową opłatę za utworzenie, która jest zwykle mniejsza niż 100 dolarów. Po tym, zostaniesz wyposażony w unikalną nazwę domeny, która będzie link do swojej strony internetowej.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nazwy domeny od twórcy strony internetowej, będziesz musiał podać swoje informacje, takie jak nazwa i adres e-mail, między innymi. Twórca strony internetowej stworzy Twoją stronę internetową, która będzie zawierać nazwę domeny, hosting strony internetowej i projekt strony. Możesz zostać poproszony o jednorazową opłatę rejestracyjną, aby kontynuować korzystanie z usługi, a także możesz zostać poproszony o wykupienie usługi hostingowej. Po zakupie planu hostingowego, otrzymasz swoją nazwę domeny i hosting www. Ponownie, zostaniesz obciążony jednorazową opłatą za korzystanie z usługi, a także zostaniesz obciążony za nazwę domeny i hosting miesięcznie.

Możesz również kupić domeny i adresy internetowe poprzez tzw. “boutique domain names”. Są one kupowane w ilościach hurtowych i nabywca musi zapłacić wyższą niż normalna cena. Są one zazwyczaj używane dla firm lub stron internetowych ukierunkowanych na konkretne, wybrać niszę. W większości przypadków, ludzie, którzy kupują te typy nowych nazw domen zrobić to, ponieważ są one już własnością, ale można znaleźć kilka aukcji na stronach internetowych, gdzie ludzie handlują nowe i używane domeny na sprzedaż.

Być może trudno w to uwierzyć, ale wiele osób błędnie wierzy, że to, co jest domeną, nie wszystko jest takie ważne. Chociaż chcesz, aby Twoja domena odzwierciedlała to, o co chodzi w Twojej witrynie, to jakość domeny, która sprawi, że będzie to udane. Niestety, wielu właścicieli stron internetowych popełnia błąd myśląc, że jeśli ich strona nie pojawi się w wyszukiwarkach, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na nazwę domeny. Jednak co to jest tak naprawdę nazwa domeny? Krótko mówiąc, jest to po prostu część tego, co jest znane jako rejestru nazw domen, który przechowuje nazwy domen i innych związanych z nimi informacji na rzecz właścicieli stron internetowych.

Ile może kosztować domena?

Cena domeny najwyższego poziomu jest jednak nadal dość wysoka, a wielu właścicieli stron internetowych nie będzie w stanie sobie pozwolić na ich zakup. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to może warto rozważyć znalezienie innego sposobu, aby kupić nazwy, które są tańsze lub prostsze do kupienia, np. przez rejestratorów domen. Chociaż to rozwiązanie może nie być idealne dla Ciebie w tej chwili, należy pamiętać, że rejestratorzy domen często oferują darmowe transfery domen w przypadku, gdy zdecydujesz się kupić inną nazwę później w dół drogi.

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.