Co to jest WordPress?

worpress logo

WordPress – jak zacząć swoją przygodę z systemem CMS?

Chcesz w prosty sposób stworzyć własną witrynę internetową? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest korzystanie z platformy WordPress. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest oraz podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z systemem CMS!

WordPress – co to jest?

WordPress jest najpopularniejszym system CMS (ang. content management system – system do zarządzania treścią), istniejącym już od 2003 roku. Dawniej nazwa ta odnosiła się do oprogramowania blogowego, które z biegiem lat ewoluowało w platformę. Dzisiaj WordPress z powodzeniem wykorzystywany jest do tworzenia różnych stron, w tym witryn firmowych oraz sklepów internetowych. Sam system jest dość prosty w obsłudze, a szeroki wybór wtyczek, motywów i innych rozszerzeń pozwala odpowiednio dostosować wygląd oraz funkcjonalność projektowanej strony. WordPress wykorzystuje język PHP i bazy danych MySQL. Sam jest bezpłatny, ale do jego uruchomienia potrzebna jest domena oraz hosting.

Przy tym trzeba jednak zwrócić uwagę na różnicę między WordPress.org a WordPress.com. Ten pierwszy wariant pozwala tworzyć witryny, które posiada się na własność. Ze strony z końcówką „.org” da się za darmo pobrać potrzebne pliki w modelu opensource. Dzięki temu można zainstalować je na własnym hostingu, a także podpiąć domenę. WordPress.com z kolei jest hostingiem dedykowanym pod WordPressa. W tym miejscu można stworzyć swoją stronę w pełni online, bez konieczności instalacji jakiegokolwiek oprogramowania. W tej wersji nie da się jednak instalować własnych wtyczek i motywów, a gotowa witryna posiada subdomenę z końcówką „wordpress.com”.

Jak zainstalować WordPress?

WordPress (czyli oprogramowanie pobrane z WordPress.org) można zainstalować na kilka sposobów, m.in.:

 • automatycznie (korzystając z autoinstalatora),
 • manualnie (poprzez FTP),
 • z pomocą zewnętrznej firmy.

Zanim przystąpi się do działania, trzeba wykupić hosting oraz domenę, zainstalować odpowiedni edytor tekstu (np. Notepad++), a także pobrać Klienta FTP (np. Filezillę). Niezależnie od wybranej metody, uzyskanie dostępu do WordPressa nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut.

Automatyczna instalacja jest prowadzona przez autoinstalator dostępny u niektórych dostawców hostingu. Aby ją wykonać, trzeba po prostu wykonywać po kolei kolejne kroki sugerowane przez program. W tym przypadku ma się jednak niewielki wpływ na ustawienia.

O wiele więcej możliwości daje manualna instalacja, ale wymaga już nieco większego doświadczenia. Po pobraniu plików z WordPress.org trzeba je rozpakować za pomocą aplikacji WinRAR. Potem trzeba otworzyć je przy użyciu aplikacji Filezilla, gdzie należy wypełnić pola „Host”, „Username” oraz „Password”, a następnie kliknąć przycisk: „Quickconnect” (dane logowania znajdują się w wiadomości e-mail wysłanej przez firmę hostingową). W kolejnym kroku pliki trzeba wysłać do głównego folderu /public_html/ domeny. Następnie w panelu klienta lub panelu hostingowym należy wybrać opcję „Zarządzanie kontami” i kliknąć „Zarządzanie MYSQL”. Po kliknięciu opcji „Utwórz nową bazę danych” trzeba wpisać własną nazwę, a także nazwę użytkownika oraz hasło. Po stworzeniu bazy i transferze plików można otworzyć stronę, wpisując ją w pasku przeglądarki. Wtedy pozostaje już tylko wybrać język, zalogować się oraz wybrać tytuł witryny i dane konta administratora. Ostatni krokiem jest kliknięcie przycisku „Zainstaluj WordPressa”.

Dla kogo jest WordPress?

Według danych ze strony głównej WordPress, 41% stron w Sieci działa właśnie na tej platformie. Chociaż jest bezpłatna, powstały na niej witryny m.in. najsłynniejszych marek, czasopism i osobistości. Swoje strony stworzyli w WordPressie np. Microsoft, Mercedes-Benz, Poczta Polska czy zespół Rolling Stones.

Na WordPressie można zbudować różne rodzaje witryn. Rozwiązanie to jest popularne wśród m.in.:

 • blogerów – pasjonatów i innych osób, które chcą się dzielić swoimi przemyśleniami na dany temat;
 • recenzentów, krytyków – osób oceniających dzieła literatury i sztuki, ale też kulinaria, sprzęt elektroniczny, kosmetyki itp.;
 • przedsiębiorców – chcących efektownie prezentować swoją działalność w Sieci, a przy okazji prowadzić bloga eksperckiego, ułatwić klientom kontakt (np. przez formularz online) itp.;
 • reprezentantów mediów – prowadzących np. stację radiową, kanał telewizyjny czy czasopismo;
 • zespołów muzycznych – informujących o swojej działalności, sprzedających płyty, gadżety fanowskie itp.;
 • polityków i ich ugrupowań – starających się zachować stały, bezpośredni dialog z wyborcami.

System CMS – dlaczego warto?

System CMS jest programem przeznaczonym do tworzenia i zarządzania treścią strony internetowej. Z jego pomocą można zrobić oraz obsługiwać własną witrynę bez konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy czy umiejętności z zakresu kodowania. WordPress jest tak popularny, ponieważ jest darmowy, a do tego stosunkowo prosty w obsłudze. Stroną można zarządzać nawet z poziomu aplikacji mobilnej, dlatego zawsze ma się nad nią pełną kontrolę.

Ponieważ WordPress jest wyjątkowo uniwersalny i elastyczny, może być wykorzystywany na wiele sposobów. Z pomocą gotowych lub stworzonych na zamówienie wtyczek oraz rozszerzeń da się dowolnie dostosować stronę do swoich potrzeb. Co więcej, współcześnie większość programistów potrafi w zaawansowany sposób obsługiwać WordPressa. Jeśli w przyszłości planuje się powierzyć zadanie obsługi i/lub rozwoju witryny komuś z zewnątrz, nie będzie się mieć żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty czy firmy.

WordPress poza blogami pozwala stworzyć wiele rodzajów stron, m.in.:

 • wizytówkę (tzw. one page),
 • stronę firmową,
 • sklep internetowy,
 • portfolio,
 • portal informacyjny,
 • forum,
 • platformę kursów online,
 • platformę członkowską,
 • portal społecznościowy.

Ile kosztuje WordPress?

Z platformy WordPress można korzystać za darmo, ale strona potrzebuje domeny internetowej oraz hostingu. Koszt domeny wynosi ok. 12 zł za pierwszy rok używania, a w kolejnych latach cena jej odnowienia wynosi od 50 do 150 złotych. Hosting to z kolei koszt w wysokości od 50 do kilkuset złotych rocznie.

Ponieważ WordPress działa w modelu opensource, z jego pomocą można samodzielnie przygotować własną stronę internetową. Jeśli jednak chce się stworzyć i wdrożyć bardziej profesjonalny projekt lub nie ma się po prostu czasu na ten czasochłonny proces, można to zadanie zlecić zewnętrznej firmie. Taka usługa jest oczywiście płatna – w zależności od zlecenia i wybranej firmy może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wtedy ma się jednak pewność, że strona będzie estetyczna, funkcjonalna, prosta w obsłudze itp. Przy okazji można zamówić specjalne wtyczki i rozszerzenia, które w najlepszy sposób uzupełnią witrynę.

WordPress – pozycjonowanie

Wtyczki SEO dla WordPress dzieli się na dwie kategorie: bezpośrednio wpływające na SEO (odpowiadające za elementy strony, takie jak np. title czy description), a także pośrednio wspomagające SEO (wypływające na szybkość strony, optymalizację grafik itp.). W praktyce wszystkie rozszerzenia tego typu nie służą stricte do pozycjonowania, a jedynie je ułatwiają. Korzystanie z nich automatycznie nie poprawia pozycji, a jedynie wspiera procesy mające do tego doprowadzić. Wśród dostępnych opcji można jednak znaleźć wiele przydatnych narzędzi, z których z pewnością warto korzystać. Krótko omówimy kilka przykładów najpopularniejszych pluginów SEO.

YOAST SEO

Yoast SEO to najczęściej wybierany plugin SEO do WordPressa. Jest prosty w obsłudze, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku początkujących. Z jego pomocą można m.in. stworzyć mapę strony, ustawić tytuły i meta tagi, analizować występowanie słów kluczowych czy konfigurować pliki najważniejsze dla pozycjonowania.

The SEO Framework

SEO Framework pomaga utrzymać jak najwyższą prędkość witryny. Daje szczegółowe instrukcje, a także ma wyjątkowo przejrzysty interfejs. Wtyczka jest przeznaczona dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy opanowali przynajmniej podstawowe zagadnienia związane z pozycjonowaniem (m.in. przy tworzeniu tytułów i opisów strony).

All-In-One SEO Pack

All-In-One SEO Pack oferuje szeroki wybór funkcji, które obsługuje automatycznie. Generuje przydatne podpowiedzi, ale umożliwia też wprowadzanie własnych modyfikacji. Wskazuje miejsca, które wymagają poprawy, podpowiada słowa kluczowe itp.

Rank Math

Rank Math jest narzędziem przeznaczonym do analizy SEO. Posiada wyjątkowo intuicyjny konfigurator, który przeprowadza użytkownika przez wszystkie etapy pozycjonowania. Do tego daje możliwość m.in. optymalizacji każdej podstrony pod 5 słów kluczowych czy śledzenia rankingu fraz w Google.

Podsumowanie

WordPress jest bezpłatną, prostą w obsłudze platformą, która daje duże możliwości. Z jej pomocą z powodzeniem można stworzyć zarówno prywatnego bloga, jak i profesjonalną stronę przedsiębiorstwa czy sklep internetowy. Korzystanie z tego systemu jest niezwykle wygodnym oraz opłacalnym rozwiązaniem.

Jeśli nie posiada się odpowiednich umiejętności lub po prostu nie ma się czasu na samodzielne przygotowanie witryny w WordPressie, zadanie to warto powierzyć zewnętrznej firmie. Współpracując z profesjonalistami można stworzyć przejrzystą, responsywną i dobrze wypozycjonowaną witrynę, którą później bez problemu będzie się samodzielnie obsługiwać.

WordPress nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Proste rozwiązania często okazują się najlepsze. Jeśli chce się stworzyć jakąkolwiek stronę w Internecie, na pewno warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Jeśli potrzebujesz strony internetowej opartej na Wrodpressie sprawdź co może zaoferować Premium Digital.
Link do oferty: Strony internetowe Premium Digital

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.