E-mail marketing – uruchom kampanie mailingowe!

Istnieje duże błędne przekonanie, że e-mail jest przestarzałym narzędziem marketingowym z minionej epoki. Jednak poczta elektroniczna nadal pozostaje najważniejsza dla skutecznej strategii marketingowej. Email marketing ma trwałą siłę, która pozostanie silna w przewidywalnej przyszłości. Ważne jest, aby wiedzieć, że ponad 7 na 10 użytkowników internetu woli, aby marki kontaktowały się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej, więc logiczne jest, aby firmy inwestowały więcej środków w tworzenie lepszych kampanii e-mailowych. Nic dziwnego, że 74% marketerów korzysta już z poczty elektronicznej, a 21% z nich planuje rozpoczęcie jej stosowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Efektywność i doskonały stosunek kosztów do efektów

Dziś przedsiębiorstwa mogą dotrzeć do tysięcy ludzi za niewielką lub żadną cenę. W porównaniu z tradycyjnymi metodami reklamy, takimi jak kampanie direct mail, media emisyjne i inne, jedną z zalet e-mail marketingu jest jego efektywność kosztowa. Nie musisz płacić żadnych opłat reklamowych ani dodatkowych kosztów za druk lub powierzchnię medialną.

Wyższa sprzedaż i lepsze pozycjonowanie

Klienci mają tendencję do działania impulsowego, gdy otrzymują wiadomość e-mail informującą ich o danym produkcie. Możesz zaangażować emocje subskrybentów i zmusić ich do konwersji, używając strachu przed zaginięciem i innych technik zwiększania sprzedaży, takich jak sprzedaż flash, bezpłatna wysyłka lub liczniki czasu. Są one szczególnie skuteczne podczas świąt takich jak Czarny Piątek, Boże Narodzenie i inne.

Wymierne wyniki

Jedną z najbardziej znaczących zalet email marketingu jest możliwość pomiaru wskaźników, porównywania i testowania e-maili w nieskończoność, aż do osiągnięcia pożądanego wyniku. W zależności od dostawcy usług poczty elektronicznej, możesz polegać na jego danych i wzmocnić swoje statystyki za pomocą narzędzi innych firm, takich jak Google Analytics, aby uzyskać głębszy wgląd. Odpowiedni content marketing oraz perswazyjny newsletter znacznie zwiększy przepływ klientów i obroty.

Najczęściej mierzone wskaźniki to otwarcia, kliknięcia, odbicia i konwersje, ale można również mierzyć kluczowe liczby, takie jak ROI, przychód na abonenta i wartość abonenta w całym okresie jego życia. Łączenie newslettera z SEO lub SEM przynosi jeszcze większe korzyści.

Dostępność

email marketingu, zazwyczaj nie trzeba dokonywać inwestycji, aby rozpocząć. Jest to szczególnie ważne dla małych przedsiębiorstw i przedsiębiorców. Wielu dostawców usług poczty elektronicznej oferuje darmowe plany, dzięki którym można skorzystać z tego kanału, zebrać pierwszych abonentów i przetestować kilka wczesnych pomysłów. Poza tym, poczta elektroniczna pozwala na dotarcie do ludzi w każdym kraju bez ograniczania się do lokalnej społeczności lub jednego języka. Podczas gdy Twoja lista mailingowa rośnie, możesz zacząć zarabiać na zrealizowanych zakupach lub zamówieniach, które możesz zainwestować z powrotem w działania email marketingowe.

Dodatkowy ruch

Kolejną zaletą e-mail marketingu jest to, że można z niego korzystać, co zwiększa skuteczność innych kanałów i platform marketingowych – poprzez dostarczanie linków w wiadomościach e-mail, można zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej i usprawnić jej pozycjonowanie.

Istnieje wiele rodzajów e-maili, które można wysłać, a tutaj są tylko niektóre z nich:

  • maile powitalne
  • potwierdzenia zakupu lub zamówienia oraz rachunki
  • kampanie promocyjne
  • zaproszenia na imprezy
  • o ponownym uruchomieniu kampanii emailowych

Istotne i spersonalizowane treści

Personalizacja nie jest już tylko cechą charakterystyczną, ale koniecznością w kampaniach e-mail marketingowych. Jest to jedna z najsilniejszych zalet e-mail marketingu w porównaniu z innymi kanałami marketingowymi.. 78% marketerów twierdzi, że korzysta z personalizacji w poczcie elektronicznej, w porównaniu z 58% stosujących ją na swojej stronie internetowej, 42% w bezpośrednim kontakcie z konsumentami, lub 35%, jeśli chodzi o emarketing.

Jeśli chodzi o korzyści płynące z personalizacji e-mail marketingu, to są one kuszące: firmy dostarczają lepszych doświadczeń z klientami, zwiększają ich lojalność i uzyskują wyższy ROI.

Wieloplatformowe doświadczenie

Ludzie mają dużo większą kontrolę nad sposobem, w jaki konsumują e-maile w porównaniu z innymi kanałami komunikacji, takimi jak media społecznościowe. To oni decydują o tym, jakie e-maile wybrać, kiedy i gdzie je przeczytać, a także jak je odczytać – czy będzie to smartfon, webmail, czy też komputer stacjonarny.

Za pomocą poczty elektronicznej można łatwo śledzić trendy i zapewnić użytkownikom to, co chcą zobaczyć. Większość dostawców usług poczty elektronicznej pozwala na optymalizację poczty elektronicznej dla urządzeń mobilnych i tworzenie responsywnych wersji, które są automatycznie dostosowywane do wielkości ekranu. Efektywny newsletter może polepszyć pozycjonowanie Twojej strony www.

To Ty wybierasz treści i przekaz.

W przypadku mediów społecznościowych nie ma możliwości kontrolowania, jakie posty będą pokazywane użytkownikom, ponieważ algorytmy automatyczne platform decydują o tym, co jest pokazywane konkretnym użytkownikom. Jedną z najważniejszych zalet email marketingu jest jednak to, że to Ty zawsze wybierasz treść, którą otrzymują Twoi subskrybenci, niezależnie od tego, czy ustawiasz newsletter, content marketing, automatyczne kampanie, czy wysyłasz je ręcznie.

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.