Link building dla początkujących

Link Building dla początkujących

Link Building - ręczny tekst napisany na tablecie

Kampanie zorientowane na promocji w wyszukiwarkach internetowych stale rosną na popularności, często określa się je również jako SEM. Jedną z takich kampanii jest pozycjonowanie strony, które może zostać zaprojektowane i wykonane przez doświadczoną agencję reklamową, ale też wiele osób samodzielnie podejmuje się wykonania SEO na swoje własne potrzeby. A ponieważ reklama ta opiera się o linki- jednym z ważniejszych jej elementów jest opracowanie efektywnej strategii ich umieszczania w sieci. 

Działania, które przeprowadza się z reklamowaną stroną 

Tak, jak bardzo istotne jest, aby wybrać dobrej jakości słowa kluczowe, na które reklamowana będzie strona, tak ważne jest, aby ją odpowiednio przygotować. W tym celu przeprowadza się optymalizację, która może dotyczyć różnych aspektów funkcjonowania strony, ale cel jest jeden- jak najlepsze dostosowanie strony do wymagań, jakie stawia sama wyszukiwarka. Dlatego też w ramach optymalizacji możemy zająć się następującymi aspektami funkcjonowania strony:

  • Zadbanie o optymalizację kodu, jego przejrzystość oraz szybkie wczytywanie się strony.
  • Zadbanie o techniczne aspekty związane ze stroną takie jak dodanie jej tytułu, opisu, wygenerowanie mapy witryny, dodanie pliku robots, a także sprawdzenie, czy linki wewnętrzne układają się w przejrzysty schemat.
  • Sprawdzenie, czy strona jest odpowiednio dostosowana do wyświetlania się na urządzeniach mobilnych- warto pamiętać bowiem o Mobile Index Firstczyli niedawnej aktualizacji algorytmu, który obecnie faworyzuje w rankingach strony posiadające swoją wersję mobilną lub responsywną.
  • Zadbanie o content marketing na stronie, a więc o wysokiej jakości warstwę tekstową, jaka zostanie zamieszczona, wraz z jej odpowiednią optymalizacją pod kątem konkretnych słów kluczowych.

Działania zewnętrzne, a więc strategia link building 

Jeśli strona jest już przygotowana, czas na opracowanie pewnego planu jej reklamowania. Bardzo wiele zależy tutaj od specyfiki strony oraz branży w jakiej działa firma. Należy też wziąć pod uwagę lokalny aspekt funkcjonowania firmy. Sama strategia pozycjonowania polega na tym, aby regularnie i systematycznie pojawiały się w różnych miejscach linki zewnętrzne, czyli takie, które będą z danego miejsca prowadzić do reklamowanej strony. Warto jednak pamiętać o tym, aby generowanie linków było jak najmocniej zbliżone do naturalnego sposobu zdobywania przez stronę popularności. Musi więc być rozłożone w czasie, źródła linków powinny być jak najbardziej zróżnicowane, tak jak i linkowane anchory. W żadnym wypadku nie można tutaj spamować frazą kluczową. W świetle zmian w algorytmie Google, dobrze jest też w swojej strategii postawić na jakość. Raczej nieskuteczne, a nawet zagrażające stronie może być generowanie bardzo dużych ilości linków z automatów czy systemów wymiany linków, które są niemalże identyczne i które pochodzą ze stron o niskiej jakości i złej reputacji lub co gorsza- ze stron nie notujących żadnego ruchu realnych użytkowników.

Jak rozróżniać linki i co umieścić w strategii linkowania?

Podstawową wiedzę stanowi to, że linki mogą posiadać atrybut dofollow oraz nofollow i o ile dobrze, aby strona posiadała i takie i takie- moc pozycjonującą stronę niosą tylko linki dofollow. Najczęściej więc takie będą tymi najbardziej pożądanymi w ramach pozycjonowania strony. Gdzie szukać możliwości zamieszczania takich linków? Miejscami linkowania mogą być różnego rodzaju serwisy tematyczne i branżowe, portale z artykułami, strony czasopism czy tematyczne fora. Linki mogą też częściowo pochodzić ze stron ogólnotematycznych, gdzie poruszane są także kwestie związane z konkretną branżą. W swojej strategii link building można też ująć udzielanie się na forach internetowych, a także na blogach- czy to w sekcji z komentarzami czy w ramach współpracy z bloggerami w postaci publikowania u nich artykułów sponsorowanych. Wysokiej jakości SEO oddziałuje nie tylko na wysokie pozycje, ale też może zdziałać bardzo wiele dobrego dla kształtowania pozytywnego wizerunku firmy.

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.