SEO copywriting – jak tworzyć treści do internetu?

seo copywriting maszyna

Zacznijmy od słów, bo na nich właśnie skupia się SEO copywriting. Niestety nie są to zwykłe słowa, postawione w zdaniach byle jak, byle by były. Muszą pełnić dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze powinny być dopasowane do potrzeb użytkowników, tj. internauci muszą je wpisywać w wyszukiwarki, gdy poszukują jakiegoś konkretnego rozwiązania lub produktu. Po drugie zaś słowa te powinny zaciekawiać i skłaniać do zakupu. Muszą być czytelne i przedstawiać czytelnikowi jakąś wartość.

Czym jest SEO copywriting? To pisanie tekstów do internetu oparte na prawidłowym użyciu słów kluczowych, stosowaniu odpowiedniego formatowania treści, nagłówków oraz linkowania: wewnętrznego i zewnętrznego.

Słowa kluczowe w SEO copywritingu

W tekstach SEO najważniejszy jest dobór fraz kluczowych, zwanych również jako keywords. Są to pojedyncze wyrazy, a nawet całe wyrażenia, równoważniki zdań oraz pytania, które użytkownicy wpisują w google. Ich wybór determinuje ostateczne efekty działania utworzonych i opublikowanych na stronie treści. Przy analizie słów kluczowych powinniśmy brać pod uwagę dwa główne aspekty:
– popularność danej frazy kluczowej;
– jej konkurencyjność.

Powyższe badania pozwalają na przeliczenie kosztów, które chcemy przeznaczyć na kampanię reklamową. Ma to szczególne znaczenie przy działaniach płatnych, takich jak Google AdWords. W przypadku tworzenia treści pod wyniki organiczne obie cechy słów kluczowych przekładać się będą na czas zwiększenia widoczności w sieci i wybicie ponad konkurencję.

Frazy popularne są zwykle bardziej konkurencyjne i często wiąże się z nimi duże ryzyko porażki, zwłaszcza w przypadku małych, dopiero zaczynających swoją przygodę z internetowym biznesem, firm. Dodatkowo słowa ogólne, jak np. kubek, są wpisywane głównie w celu inspiracji, rzadko przekładając się na sprzedaż.

Z tego względu w SEO copywritingu zaleca się korzystać z słów kluczowych długiego ogona.

Long tail, czyli właśnie długi ogon, to wyrażenia, które składają się z co najmniej 3 wyrazów. Są to zwroty bardziej szczegółowe i konkretniejsze, dają również pewność, że osoba wpisująca je w wyszukiwarkę wie, jakiego rodzaju przedmiotu szuka. Trafiając przez taką frazę na Twoją stronę internetową będzie ona wiedziała, że jest na właściwym miejscu, a szansa na zakończenie wizyty sprzedażą stanie się znacznie większa niż w przypadku ogólnego słowa kluczowego.

Przykłady wyrażeń z długiego ogona:
– zeszyt a5 w twardej oprawie w kropki;
– słuchawki nauszne z mikrofonem;
– herbata czarna sypana z bławatkiem.

Warto wspomnieć, że frazy long tail są mniej popularne, ale charakteryzują się również mniejszą konkurencyjnością. Dzięki temu witryna może szybciej znaleźć się w TOP10 i przynosić zyski. Nawet jeśli na jedno takie wyrażenie przypada miesięcznie 100 użytkowników, to dla małych firm często jest to być albo nie być. W dodatku stosując wiele fraz z długiego ogona, zwiększamy zasięgi, jednocześnie pozycjonując się na ogólne słowa kluczowe.

Formatowanie tekstu, a SEO

Niezwykle ważne przy pisaniu treści do internetu jest ich formatowanie. Bloki tekstu odciągną nie tylko czytelników Twojego bloga czy odwiedzających stronę, ale także roboty wyszukiwarek. Zadbaj więc o podział tekstu na mniejsze, bardziej czytelne akapity. Przyjmuje się, że jeden taki akapit powinien zawierać od 4 do 6 linijek tekstu. Pomiędzy sekcjami stosuj nagłówki, co sprawi, że google zrozumie, w jakiej tematyce obraca się Twoja strona. Umieszczaj słowa kluczowe w nagłówkach, tytule tekstu oraz treści. Nie spamuj, zachowuj umiar, stosuj zamiennie synonimy. Całość ma być wartościowa, czasy gdy wyszukiwarki stawiały na ilość już minęły.

Specjaliści od SEO marketingu powiedzą Ci również, że pozytywnie na pozycjonowanie strony wpływają wszelkie wypunktowania czy wytłuszczenia treści, zwłaszcza słów kluczowych. Dodatkowym atutem w tekstach będzie także linkowanie zewnętrzne. Ma ono na celu pokazanie, że Twoja strona cieszy się zainteresowaniem wśród innych użytkowników internetu (w przypadku linkowania zewnętrznego) oraz, że witryna jest uporządkowana, gdyż dzięki odnośnikom pozwala odbiorcy na swobodne poruszanie się pomiędzy podstronami na witrynie (linkowanie wewnętrzne).

SEO copywriting – podsumowanie

Teksty SEO to podstawa współczesnego marketingu w sieci. Pomagają budować firmowy wizerunek w internecie i pokazują botom wyszukiwarek, że witryna istnieje i stanowi wartość dla potencjalnego klienta. Powinny być tworzone z głową i najlepiej przez specjalistów, którzy znają zasady ich tworzenia. Treści muszą zawierać w sobie słowa kluczowe w odpowiednim nasyceniu, odpowiednie, czytelne formatowanie oraz nagłówki, wskazujące na tematykę treści. Warto również zastosować w nich linkowanie oraz dodatkowe zabiegi: wyboldowania oraz wypunktowania.

SEO copywriting w połączeniu z tekstami sprzedażowymi pomaga w zwiększeniu widoczności w sieci, przyciągnięciu klientów i zwiększeniu zysków ze sprzedaży. Warto więc w niego zainwestować.

 

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.