Jak dobrać słowa kluczowe – poradnik

S?owa kluczowe w kampanii SEO

S?owa kluczowe w kampanii SEO

Marketing internetowy musi być budowany na mocnych keywordsach. Jedną z podstawowych kwestii dotyczących skutecznego wypozycjonowania strony internetowej jest dobranie silnych słów kluczowych. Określenie słowa jako silnego jednak nie wystarczy, a budowanie pozycji na słabych hasłach przypomina ustawianie domku z kart – prędzej czy później nic z tego nie wyjdzie. Keywords musi posiadać szereg cech, dzięki którym będzie mógł skutecznie pracować na sukces portalu internetowego.

Jedno słowo nie wystarczy. Pozycja musi zostać zbudowana na kilku mocnych słowach kluczowych SEO

Słowa kluczowe przypominają wytrychy, które umożliwiają otwieranie kolejnych furtek do budowania pozycji w sieci. Wiele osób skupia się na jednym, oryginalnym keywordsie, który ma stanowić o sile całej strony. Jest to jednak w większości przypadków błędne podejście i bardzo szybko okazuje się nieskuteczne. Jedyną możliwością, w której możemy skupić się na znikomej liczbie słów jest prowadzenie specyficznej działalności i nie posiadanie praktycznie żadnej konkurencji w danej branży. W większości przypadków tak łatwo jednak nie jest. Prowadzona strona internetowa nie jest wyjątkowa. W sieci znajduje się zwykle od kilku, do nawet kilkuset podobnych portali, korzystających z bliźniaczych słów kluczowych. Skupiając się na wykreowaniu wyłącznie jednego tagu jest złym pomysłem. Konkurencja nie śpi i po jakimś czasie nasza strona może zostać przyćmiona i spaść bardzo nisko w rankingach wyszukiwarek. Ile słów kluczowych powinno być zatem skutecznym gwarantem sukcesu? Nie ma na to niestety jednoznacznej odpowiedzi. W wielu przypadkach można jednak zostać przy pięciu lub sześciu mocnych keywordsach, które będą budować pozycję strony internetowej. W wielu przypadkach pomocnym narzędziem okaże się planer słów kluczowych, który pomoże określić ilość tagów wymaganych dla danej strony internetowej.

Content marketing jest bardzo istotny. Słowo kluczowe musi być oryginalne i niepowtarzalne

Dbanie o oryginalność, unikatowość treści znajdujących się na stronie www stanowi podstawę osiągnięcia sukcesu w SEM. Wysoka wartość contentu dotyczy także jakości słów kluczowych. Jeśli prowadzimy zakład fryzjerski i chcielibyśmy wypromować się w sieci za pomocą własnej strony internetowej, musimy skonstruować nieco lepsze słowa-klucze, niż “zakład fryzjerski Warszawa”. Nasza oferta zginie w gąszczu w innych propozycji, przez co portal nie wygeneruje niemal żadnego ruchu na witrynie. Dobrym pomysłem jest z treści oryginalnej, dobrej jakościowo i użytecznej dla użytkownika. Wkomponowanie w nią mocnych słów-tagów pozwoli wypromować stronę poprzez dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Keywords musi być zatem precyzyjny i w możliwie największym stopniu oddawać charakter działalności firmy. Dobrze dobrane słowo kluczowe pomaga zawęzić zakres poszukiwań do tego, czego tak naprawdę szuka internauta. Oznacza to, że znacznie lepszym słowem kluczowym, w przypadku zakładu fryzjerskiego w Warszawie będzie zawężenie oferty i przejście do konkretów, np. “najlepszy fryzjer męski w Warszawie”. Content marketing nie może zostać w żadnym wypadku pominięty przy dobieraniu słów-kluczy.

Charakterystyka firmy oraz proponowanych usług, a dobre pozycjonowanie. W różnych przypadkach sprawdzi się inne działanie

Marketing internetowy będzie się różnił w zależności od oferty sklepu internetowego, proponowanych usług i ogólnej charakterystyki przedsiębiorstwa. Możemy wtedy mówić o różnych strategiach dobierania słów kluczowych. Będą one w wielu przypadkach różne i niepodobne do siebie. Dobór słów kluczowych powinien być poprzedzony wnikliwą analizą działalności podmiotu. Od tego zależy, czy słowa kluczowe będą bardziej kierowane geograficzne, czy też będą miały charakter definiowania produktów. W przypadku sklepów internetowych słów kluczowych będzie dużo, a poszczególne z nich będą dotyczyć konkretnej oferty – będą zatem bardzo szczegółowe. W przypadku oferty np. sprzątania pomieszczeń czy firm remontowych, słowa kluczowe będą kierowane graficznie – skupią się na pozyskiwaniu klientów z danej dzielnicy, z danego miasta czy województwa. W razie problemów z poprawnym doborem przydatna może się okazać wyszukiwarka słów kluczowych, usprawniająca proces budowania silnych keywordsów.

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.