Jak zoptymalizować stronę internetową?

Optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej składa się zawsze z co najmniej kilku elementów. Ma ona za zadanie w dużej mierze poprawić techniczne aspekty funkcjonowania konkretnej witryny. Aby można było w skuteczny sposób przeprowadzać tego typu procesy, należy bardzo dobrze poznać zasady semantycznego HTML. Dobrze będzie również dysponować podstawami w zakresie PHP i CSS. Jak można łatwo zauważyć praca specjalisty do spraw seo związana jest w pewnym stopniu z pracą programisty. Na ogół, w większych agencjach działających w zakresie SEO, pracownicy odpowiedzialni za SEO zlecają najtrudniejsze techniczne aspekty swojej pracy osobom z działu developerskiego. 

Warstwa tekstowa

Tutaj dostępne są dwie główne opcje działania. Pierwsza występuje wówczas, gdy interaktywna agencja tworzy witrynę internetową z myślą, iż będzie ona dalej pozycjonowana. Już na etapie projektu dział zajmujący się SEO winien rozpocząć tworzenie właściwych treści pod główną stronę, jak i kolejne zagnieżdżenia. Drugą sytuacją będzie wprowadzenie poprawek do aktualnego stanu rzeczy. Prace optymalizacyjne polegają wówczas na wydłużaniu treści, uzupełnianiu brakujących tekstów na podstronach (eliminowanie tak zwanych thin content), czy też dosycaniu fraz kluczowych.

Podsumowując powyższe, treści powinny być nasycone frazami kluczowymi, odpowiednio sformatowane, unikalne, rozbudowane, jak również zawierające elementy video/graficzne.

Architektura witryny internetowej

Czasami jest tak, iż nasza witryna internetowa wymagać będzie wielu ważnych zmian dotyczących jej struktury. Dlaczego tak jest? Twórcy witryn internetowych na ogół zwracają szczególną uwagę na to, co jest atrakcyjne wizualnie, ale nie biorą przy tym pod uwagę elementów seo sem. Optymalizacja strony internetowej polega w tymże zakresie na zmianie elementów architektury informacyjnej i nawigacji. W istocie zmiana umiejscowienia elementów związana jest nierzadko z poprawieniem się konwersji. Do takiego typu tekstów zaleca się używanie narzędzia Google Optimize, dzięki któremu można wykonywać testy A/B i dobrać takie ułożenie witryny, które będzie w naszym przypadku najbardziej skuteczne.

Aspekty wizualne i techniczne

Optymalizując witrynę internetową, musimy zadbać nie tylko o elementy techniczne SEO, ale także o aspekty wizualne UX. Dlatego też coraz częściej możemy usłyszeć o zjawisku SXO, czyli o łączeniu dostosowaniu strony pod różne wyszukiwarki z optymalizację użyteczności witryny pod wybranego odbiorcę. W ramach działań technicznych poprawić możemy chociażby responsywność, szybkość witryny, meta dane, jak i poddajemy sprawdzeniu na przykład poprawność formularzy.

Przeprowadzenie analizy profilu linkowego

Musimy zdawać sobie sprawę, iż SEO to również przeprowadzanie audytu w zakresie wszelakich wewnętrznych linków, ale również zewnętrznych. Wewnętrzne linkowanie to wszelakie odnośniki w ramach konkretnej domeny. Zaliczane są do nich chociażby linki z górnego menu, breadcrumpsy, grafiki, menu boczne, czy też treści. Umożliwiają one robotom wyszukiwarki Google przeprowadzanie indeksowania zasobów witryny, ale też wzmacniają procesy pozycjonowania na wybrane frazy kluczowe z wewnętrznych anchor tekstów.

Content, czyli właściwe treści

Google stanowi wyszukiwarkę tekstową. I to treści pisane zyskują coraz to większą wartość w procesach pozycjonowania. Dobry content marketing powinien opierać się przede wszystkim na dostarczeniu obszernych, wysokiej jakości i odpowiadających na pytania czytelników poradników. Jeżeli zastosujemy we właściwy sposób content marketing w seo, możemy uzyskać ruch z bardziej precyzyjnych, dłuższych zapytań (tak zwane pozycjonowanie long tail). W ramach optymalizowania strony internetowej w zakresie SEO musi być przeprowadzona analiza treści. W razie takiej potrzeby tworzymy zupełnie nowe, albo rozbudowujemy te dotychczasowe. Wszystko to powinniśmy realizować na podstawie analizowania danych z narzędzi, takich jak: Surfer SEO, Ahrefs, Search Co sole, czy Google. Musimy pamiętać również o tym, aby treści na stronie miały właściwą strukturę, jak i były zgodne z semantyką HTML.

Damian Węglarski
Damian Węglarski
Od 10 lat skutecznie współtworzy rynek marketingowo – reklamowy w Polsce. Pasjonat i praktyk w dziedzinie SEO, AdWords, Digital Marketing oraz Branding. Jest właścicielem Digital Premium – firmy, która dzięki swojemu know-how i autorskim pomysłom na co dzień obsługuje ponad 70 klientów z różnych branż. Jak sam mówi: „Dzięki pracy z różnymi branżami i na różnych rynkach, mamy okazję sprawdzać i potwierdzać schematy, które w świecie SEO uważane są za przysłowiowy #musthave. Taka wiedza pozwala nam jeszcze lepiej dobierać narzędzia i tworzyć strategie, które w późniejszym czasie procentują wynikami finansowymi podmiotów, które obsługujemy”. Absolwent Computer science in management na Uniwersytecie w Łodzi. Podczas swojej drogi zawodowej współpracował z wieloma rozpoznawalnymi markami Pasjonat nowoczesnej komunikacji i nowinek technologicznych. Podczas budowy relacji z klientami wielokrotnie doradza i prezentuje najróżniejsze rozwiązania, które optymalizują procesy związane z codziennym zarządzaniem firmą. Jego domeną są ludzie. Buduje efektywne i silne zespoły, które w późniejszym czasie stają się integralną częścią organizacji dla których pracuje.